WEB.jpg
Od 70. let jsem se věnovala výhradně plemeni německý ovčák, věnovala jsem se zejména všestrannému výcviku. Získali jsme i nějaká ta výstavní prvenství a odchovali několik vrhů NO.

Jako pejskaři jsme navštěvovali různé akce a tak jsem nemohla chybět ani na naší Světové výstavě psů v Brně r. 1990. V podloubí jednoho pavilonu byla předváděčka chodských psů. Malý chlupatý ovčák s jiskrou v oku mi naprosto učaroval. Začala jsem shánět informace, kontakty a jela se podívat do Prostějova na psy z prvních registrovaných vrhů chodského psa. Vidět Bena a Cara na Barance, Asana na Bylinkých nemohlo skončit jinak, než že budu mít chodského psa ! Seznámila jsem se s ing. Janem Findejsem, který je "otcem" našich choďáků. Nebýt této kynologické osobnosti, tak stovky a v současnosti tisíce majitelů chodských psů u nás a v zahraničí by neměli to štěstí radovat se ze soužití s tímto úžasným plemenem. Od ing. Findejse jsem se hodně naučila, jeho znalosti a mé nadšení byly dobrým startem k naší spolupráci. Vždy jsem měla ing. Findejse v úctě, jeho snažení, láska k "jeho" plemenům, trpělivost, snaha o dobré vztahy, to vše bylo pro mě velmi motivující.
Jeho přání, abych pokračovala v jeho práci, převzala od něj vedení klubu (Klub přátel chodského psa, který vznikl 21.11.1991) bylo pro mě velmi zavazující. Nedá se ani vyjádřit má radost a hrdost, že se naše plemeno dočkalo prozatímního mezinárodního uznání FCI (duben 2019). Tím se splnilo velké přání ing. Findejse, aby mohl , "dát" české kynologii další plemeno, které bude mezinárodně uznáno.

Nyní si jen přeji, abychom - všichni chovatelé CHP - pokračovali svou chovatelskou prací k zachování takového chodského psa, jakého ing. Findejs chtěl české kynologii dát. Malého chlupatého ovčáka, všestranného, sebejistého a rodině oddaného. Zdravého, vytrvalého a houževnatého psa. Přeji si, aby nyní po našem mezinárodním uznání, chov neutíkal ke komerčním prioritám, kde se různé nabídky prezentují jako ta NEJ kvalita , ale původní typ a povahové vlastnosti choďáka bohužel nesplňují..... I na výstavách mnohdy můžeme vidět jedince, kteří jsou nejistí, kdyby je vystavovatel neudržoval v pozornosti např. na míček, tak by předvádění snad ani neustáli, nejraději by, aby na ně rozhodčí vůbec nesahal, kdyby měli běhat v kruhu jako tomu bylo v 90. letech hezky v tempu a několikrát v kruhu, se zrychlením apod..., mnozí by se "vyřadili" sami..... Nebo naopak je hodně chodských psů, kteří "vyjíždějí" se štěkotem na jiné psy a jejich majitel to komentuje slovy "nech toho" , "neblbni", "ty jsi hrozný/hrozná" , no jo , ty to tu musíš ořvat apod.....". Avšak žádná snaha o zabránění takovému nevhodnému chování, mnohdy se tomu majitel ještě směje, jak je ten jeho pes/fena hrozný........ Takové chování však není jistě standardní pro naše plemeno..
Však mnozí víme, že řada plemen v době své největší popularity šla svou kvalitou hodně dolů. Jak říkal ing. Dostál : "... Když jde cena psů v plemeni nahoru, kvalita jde většinou dolů...".
Mimo to, mnohdy i z konkurenčních důvodů, dochází v chovu "modních" plemen ke snahám "třídění" tak zvané kvality podle výstavních titulů, někde nastolení výběrových chovů, tříd chovnosti, VIP linie (které ani nejsou) atd. atd..... Jedním z možností vyšetření je DM (degenerativní myelopatie), nemoc, která byla u CHP již bohužel také diagnostikována. Je výhodou, že dopad této nemoci lze regulovat vhodným výběrem chovných párů s ohledem , zda je jeden z jedinců netestovaný nebo vhodně spojovat testované jedince. Klub na testování přispívá.
Na co ale nelze zapomínat ? Základní priority pro zdravý chov, jako je přirozená reprodukce, vrozená chuť psa k nakrytí, bez asistenční porody, které by měly být jen dozorovány chovatelem a nápomoc v případě nutnosti...... někteří chovatelé bohužel přehlížejí.

Vždyť chodského psa chováme již 35 let a to za původně ing. Findejsem daných chovných podmínek a to je přece dobrá cesta. (postupem se zdokonalily bonitační kódy, nastavil se monitoring zdravotního programu). Vždyť i zástupci FCI komisí při předvádění našich chodských psů v Ohradě nás chválili, že "jdeme dobrou cestou a ať takto pokračujeme dále".....
ing. Jan Findej

ing. Jan Findej

započal s myšlenkou regenerovat chodského psa v roce 1982
Asta na Barance

Asta na Barance

fena z 1. registrovaného vrhu chodského psa (nar. říjen 1985)
rok 1993

rok 1993

prezentovali jsme choďáky u Přemka Podlahy v pořadu Receptář
rok 1993

rok 1993

Klubová výstava, Birri získal druhý titul Klubový vítěz a svůj 6 titul BOB ve 2,5 letech
Bela na Bylinká

Bela na Bylinká

naše zakladatelka chovu "Bela" - DKK neg., Šamp.,2x Klub. vítěz, ZM, ZVV1
svod 2002

svod 2002

... asi nevím co napsat ?!?!
rok 2004

rok 2004

Jeseník - já s Evou Novákovou. Stále vzpomínáme .....
rok 2003

rok 2003

Šamp.RENO Bryvilsár - Jeseník
rok 2006-2007

rok 2006-2007

v této době jsme měli 4 feny ve věku 14-16 let a Birri 15 let
rok 2003

rok 2003

... tři generace
rok 2006

rok 2006

domácí odpočinek po prochajdě....
Warak Bryvilsár

Warak Bryvilsár

Irvi Bryvilsár

Irvi Bryvilsár

narozen 1996, Klub.vítěz, BIG, mnohokrát tit.BOB
Xena Bryvilsár

Xena Bryvilsár

1. místo - Šampion šampionů CMKU
Lucka se měla ke psům od malinka...
Lucka se měla ke psům od malinka...
r. 2010

r. 2010

Lucka s Rebecou
rok 2007

rok 2007

Lucka a Reno
Birri

Birri

výrazně pomohl upevnění typických jedinců CHP
Irvi Bryvilsár

Irvi Bryvilsár

16x BOB, Šampion, 2x klub. vítěz
Assan Bryvilsár

Assan Bryvilsár

nar. 2000 - Šampion, 6x CAC
rok 1997

rok 1997

3x klub. vítěz, šampion, 7x BOB - dožila se 15 let
Birri má 7 let

Birri má 7 let

rok 2010

rok 2010

Yugi Bryvilsár
rok 2008

rok 2008

Lucka zkoumá co to ta štěňata dělají.....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one